Dbanie o sprzęt narciarski (w 3 krokach)
Podstawą jest czyszczenie nart po każdy użyciu, oraz dokładna konserwacja nart po sezonie. Jeśli nie poświęcimy uwagi na konserwację sprzętu przed odłożeniem go do przechowywania, może on ulec zniszczeniu lub odkształceniu. Poza samym dbaniem o narty i inny sprzęt , należy również pamiętać o butach, kijkach, kaskach, bieliźnie termicznej, kurtkach itd.
Na czym polega dbanie o sprzęt narciarski?
Podstawy
Dbanie o sprzęt dzielimy na:
- Dbanie przed sezonem i w czasie sezonu (dostosowanie nart do jazdy).
- Dbanie o sprzęt po sezonie (zabezpieczenie nart przed zniszczeniem).
Mamy też dwa podejścia:
- Po sezonie możemy narty zakonserwować, a następnie przed sezonem dostosować je do wybranego stylu jazdy. Jest to bardziej profesjonalne podejście, które daje nam większą pewność, że narty będą działać w idealny sposób. Przy wyborze tego, w jaki sposób przygotujemy narty, możemy uwzględnić wiedzę, jaką zdobędziemy pomiędzy sezonami.
- Możemy od razu je zakonserwować i przygotować do jazdy w przyszłym sezonie. W ten sposób zaoszczędzimy sobie trochę czasu i wysiłku.
Dbanie o sprzęt narciarski w sezonie
Ostrzenie nart
Jeśli narty są dobrze przygotowane, to w czasie sezonu najważniejsze jest dbanie o to, by narty były naostrzone. W przypadku intensywnej eksploatacji narty należy ostrzyć co kilka dni. Warto zwrócić się o pomoc specjalisty, gdy tylko zauważymy problemy w skręcaniu czy hamowaniu.
O ile podstawowe smarowanie nart jest dość proste, to w przypadku ostrzenia, nie warto tego robić samodzielnie, ponieważ możemy uszkodzić narty. Chyb że mamy odpowiednią wiedzę, doświadczenie i sprzęt.
Woskowanie nart
Poza ostrzeniem, należy je też regularnie smarować/woskować, gdy tylko zauważymy suchy ślizg, czyli zwiększone tarcie pomiędzy nartami a śniegiem, utrudniające jazdę. Woskowanie nart to jedna z ważniejszych czynności, która ułatwia nam dbanie o sprzęt narciarski.
Dbanie o sprzęt po sezonie
Dokładne wyczyszczenie i wysuszenie nart to podstawa. Niewysuszone narty mogą rdzewieć, a nasmarowanie wilgotnych nart jest bezcelowe. Warto również zwrócić uwagę na pył. Narty są narażone na zanieczyszczenia, gdy np. przewozimy je na dachu samochodu. Przecieranie zanieczyszczonych nart szmatką może dodatkowo uszkadzać narty. Dlatego przed suszeniem narty należy przemyć mocnym strumieniem wody. Wyczyszczone narty ustawiamy wiązaniami w dół, tak aby wilgoć mogła uciekać. Po wysuszeniu narty możemy spiąć wiązaniami, ale nie spinamy ich rzepami, ponieważ trudniej jest pozbyć się z nich wilgoci.
Jeśli mamy suche warunki do przechowywania nart, możemy je trzymać bez nakładania smarów. Jeśli jednak podejrzewamy, że narty mogą być narażone na wilgoć, smarujemy je miękkim smarem przeznaczonym do konserwacji nart, nie żałując go. Należy pamiętać, że nasmarowanie wilgotnych nart spowoduje ich rdzewienie.
Smarowanie nart w celu konserwacji różni się od smarowania i woskowania nart przed sezonem. Takich nart nie musimy np. cyklinować.
Rozkręcanie wiązań: Testy wykonane przez firmę Atomic nie wykazały spadku jakości sprężyn w nierozkręconych wiązaniach. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy je rozkręcać, należy to robić do poziomu 1/3 zakresu nasadki, czyli do poziomu, w jakim narty są fabrycznie ustawiane. Zbyt mocne rozkręcenie wiązania może skutkować wypadnięciem sprężyny, co może sprawić trudności z jej ponownym umieszczeniem.
To jest dobry moment na zwrócenie uwagi na inny sprzęt: buty, kaski, kurtki itd. Buty należy przechowywać luźno zapięte, aby nie rozciągały się. Warto też zwrócić uwagę na język buta, wkładki i inne elementy, aby nie były zgięte czy załamane. Materiałowe elementy kasków należy wyprać, a sam kask oraz gogle wyczyścić. Pamiętajmy również o kurtce, odzieży termicznej, rękawicach itd.
Przygotowanie nart do sezonu
Przygotowując narty do użycia, zwracamy uwagę na inne elementy niż przy konserwacji. Narty woskujemy, nakładając specjalny smar (wosk). Jest to proces, który możemy przeprowadzić samodzielnie, szczególnie jeśli stosujemy smary działające na zimno lub w sprayu. Smarowanie nart na ciepło również jest możliwe w warunkach domowych, potrzebujemy do tego specjalnego żelazka i narzędzia do ściągania nadmiaru smaru. W skrócie: pozbywamy się poprzedniego smaru, nakładamy nowy, cyklinujemy narty i je polerujemy.
Planowanie nart i tworzenie struktury
Te czynności wykonujemy przed smarowaniem. Wykonujemy je dużo rzadziej niż woskowanie.
Planowanie nart polega na wyrównaniu powierzchni ślizgu, a następnie w ślizgu tworzy się wzór, który ułatwia nartom ślizganie się po roztopionej warstwie wody. Mechanizm ten jest podobny do działania bieżnika opony samochodowej. Mamy do wyboru różne rodzaje struktury nart, w zależności od stylu i warunków jazdy.
Planowanie nart to bardziej zaawansowany element, istotny jeśli ważny jest dla nas porządne dbanie o sprzęt narciarski.
To jest dobry moment na zwrócenie uwagi na inny sprzęt: buty, kaski, kurtki itd. Buty należy przechowywać luźno zapięte, aby nie rozciągały się. Warto też zwrócić uwagę na język buta, wkładki i inne elementy, aby nie były zgięte czy załamane. Materiałowe elementy kasków należy wyprać, a sam kask oraz gogle wyczyścić. Pamiętajmy również o kurtce, odzieży termicznej, rękawicach itd.